Únik dat odhaluje členy Komunistické strany Číny pracující ve světě

V pondělí 14. prosince zveřejnila zejména australská a britská média informace z dat uniklých z čínského serveru. Jedná se o detailní seznam členů Komunistické strany Číny, kteří pracují na konzulátech celé řady zemí, na univerzitách či v předních společnostech po celém světě.

Nebývalý únik dat odhalil, jak se členové strany infiltrovali do některých z největších světových společností včetně bank, farmaceutických společností a univerzit.


Pro mnohé je toto zjištění velice alarmující, neboť členové komunistické strany představují dle odborníků potenciální hrozbu, pokud pracují s citlivými informacemi, které by mohly být zneužity. Každý nový člen komunistické strany totiž musí složit přísahu věrnosti. V ní se zavazuje podporovat program strany, plnit svěřené povinnosti, bojovat za komunismus po celý život a nikdy stranu nezradit. Bez ohledu na to, ve které zemi žije a pracuje.


I když má Komunistická strana Číny 92 milionů členů, odpovídá to pouhým šesti procentům populace. Získat členství je velice těžké, jelikož konkurence je opravdu tvrdá a strana přijme do svých řad méně než jednoho z deseti uchazečů.


Databáze členů strany byla stažena čínskými disidenty ze serveru v Šanghaji v dubnu roku 2016. V září tohoto roku pak byla předána několika mediálním organizacím, jako je The Australian, The Sunday Mail ve Velké Británii nebo De Stadaard v Belgii, které je po dobu dvou měsíců analyzovaly.


Zpravodajský server The Australian uvádí, že uniklé seznamy odhalily informace týkající se téměř dvou milionů členů strany. Seznam obsahuje podrobnosti, jako jsou jména, zastávané pozice, datum narození a etnická příslušnost. Uniklé informace vypovídají o koordinovaném úsilí strany, která skrze personální agenturu nechala zaměstnat své členy na britském, australském či americkém konzulátě v Šanghaji.


Novinářka pro The Australian a moderátorka Sky News Sharri Markson uvedla: „Úžasné na této databázi není jen to, že odhaluje lidi, kteří jsou členy komunistické strany a kteří nyní žijí a pracují po celém světě, od Austrálie přes USA až po Velkou Británii, ale také, že ilustruje fungování strany za prezidenta Si Ťin-pchinga. Pobočky komunistické strany byly založeny uvnitř západních firem a umožňují jejich infiltraci členy strany, kteří se přímo zodpovídají straně a jejímu předsedovi.”


Dle The Sunday Mail poskytuje podrobná analýza uniklých dat řadu informací o členech komunistické strany, kteří pracovali a studovali v zahraničí.


Například čínští akademici, kteří jsou členy strany, navštěvovali britské univerzity, kde se zabývali potenciálně citlivými oblastmi výzkumu včetně leteckého inženýrství a chemie. 


V britských bankách HSBC a Standard Chartered pracovalo v roce 2016 více než 600 členů strany. Seznamy ukazují, že mezi současné členy komunistické strany patří viceprezident HSBC China či prezident kanceláře HSBC v  Šen-čenu. Bankovní společnosti uvedly, že nesledují politické preference svých zaměstnanců.


Také firmy v obranném průmyslu včetně Airbusu, Boeingu a Rolls-Royce zaměstnávaly stovky členů strany. Farmaceutičtí giganti Pfizer a AstraZeneca, kteří se podíleli na vývoji vakcín proti COVIDU-19, zaměstnávali celkem 123 členů komunistické strany.


Neexistují žádné důkazy, že by někdo na seznamu skutečně prováděl špionáž. Bezpečnostní experti nicméně varují, že zaměstnávání členů komunistické strany představuje riziko, neboť citlivé informace mohou spadnout do rukou čínských zpravodajských služeb.

Zdroje:


(1) Daily Mail

(2) Sky News